Styl industrialny we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

24 czerwca 2021 by Brak komentarzy

Oświetlenie we wnętrzu

Bywa tak, że będąc w jakimś pomieszczeniu, w dziennym świetle wydaje się nam ono bardzo przytulne i miłe. Jednak to samo wnętrze przy sztucznym świetle robi się nieprzyjemnie zimne lub ponure. A to wszystko dlatego, że zastosowane do oświetlenia oprawy świetlne (czyli lampy, plafony, żyrandole, kinkiety itd.) lub po prostu żarówki nie zostały właściwie dobrane.

Masz już wymarzone oświetlenie w swoim domu? Zobacz jak podłączyć żyrandol by go nie uszkodzić.

Jak istotną rolą jest odpowiednie oświetlenie wnętrza, by nie tylko spełniało funkcje użytkowe, ale także stwarzało odpowiedni klimat i było elementem ozdobnym, nie trzeba chyba szczególnie nikogo przekonywać. Czasem zastosowanie bocznego oświetlenia np. wstawienie lampy stojącej lub małej lampki potrafi zdziałać cuda – pomieszczenie od razu wydaje się bardziej przytulne i ciepłe.

Jednak chyba najważniejsze, żeby sztuczne światło nas nie męczyło stąd zobacz czym są barwy ciepłe i zimne. Wybór żarówki powinien być tak samo istotny jak jej oprawa. Pamiętajmy też, że światło ciepłe (czyli to bardziej żółte) oraz światło zimne (to bardziej niebieskie) tworzą tzw. temperaturę barwową, która wpływa na nasze samopoczucie, pobudzenie i aktywność.

Styl industrialny

Styl industrialny (styl loftowy) z roku na rok jest w Polsce coraz bardziej popularny. Swój światowy początek notuje w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Opuszczone fabryki były motorem napędowym do urządzania ich w owym stylu. W naszym kraju przyjął się dopiero w latach 90. Obecnie styl loftowy uległ małym zmianom – głównie ze względu na przystosowanie do standardowych, nowoczesnych mieszkań. Sprawdźmy o czym należy pamiętać podczas urządzania naszych czterech ścian w stylu zapomnianych fabryk.

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Loftowy styl kojarzy się nam głównie z dużymi oknami i wysokimi pomieszczeniami. Właśnie tak miały wyglądać pierwsze mieszkania zaaranżowane w owym stylu. Obecnie nie zawsze dysponujemy tak dużym metrażem. Dlatego też musimy nanieść niekiedy niewielkie poprawki. Poza tym podstawą urządzania naszego mieszkania jest wykorzystanie surowych materiałów – przoduje tu beton, metal czy szkło. W celu ocieplenia wnętrza możemy zdecydować się także na drewno. Typowe dla tego stylu jest również oświetlenie – np. odsłonięte żarówki.

Styl industrialny – jakie są jego główne założenia?

• Kolory dominujące to beże, szarości i biele;
• Styl loftowy charakteryzuje się przestronnymi wnętrzami z dużymi oknami;
• Należy wykorzystać surowe materiały – beton, metal, szkło czy drewno;
• W każdym pomieszczeniu powinno się znajdować charakterystyczne oświetlenie – często są to odsłonięte żarówki czy metalowe klosze;
• Możliwość tworzenia totalnego bałaganu – np. przy stole w jadalni możemy umieścić różne krzesła.

PODSUMOWANIE

Jeśli nie boisz się wychodzić poza pewne ramy powinieneś urządzić swoje mieszkanie w stylu industrialnym. Tak urządzane wnętrza są niezwykle ciekawe i jednocześnie funkcjonalne. Nie ma mowy, by znudziły się nam w przeciągu najbliższego sezonu. Choć są tu pewne założenia, których należy się trzymać to w wielu przypadkach możemy pozwolić sobie na pełną swobodę – chociażby wspomniane krzesła w jadalni, które każde z nich może przedstawiać zupełnie inny styl.