CGI — wszystko o obrazach generowanych komputerowo w filmie

7 lutego 2022 by Brak komentarzy

Co to jest CGI? Jak komputerowo generuje się obrazy? Pytania te to wstęp do computer-generated imagery. To właśnie obrazy generowane komputerowo. Technologia tworząca dodatkowe elementy graficzne na obrazie. Są powszechnie wykorzystywane w telewizji. Na co dzień z możliwości CGI korzysta kinematografia. Komputerowo generowane obrazy są bowiem znacznie efektowne niż scena nakręcona w rzeczywistości. Niektórych zaś ujęć nie da się w ogóle odtworzyć. Zwłaszcza gdy mówimy o efektach specjalnych. W filmie CGI sprawdza się najlepiej.

Obrazy generowane komputerowo — historia w kinematografii

Trudno jednoznacznie określić, kiedy do filmu wprowadzono generowane komputerowo obrazy. Pierwsze tego rodzaju próby miały już miejsce w fotografii. Wystarczyło jedynie dwukrotnie naświetlić błonę fotograficzną, by otrzymać zmodyfikowane zdjęcie. Sposób ten przyjął się w filmie. CGI zaczęło wspomagać producentów filmów i wydawców TV. Coraz to lepsze komputery pozwoliły opanować sztukę tworzenia obrazów niemal do perfekcji. Dzięki CGI powstał „Park Jurajski” w reżyserii Stevena Spielberga. To pierwszy film stworzony z tak dużym rozmachem. Widzów zaskoczył idealnym wręcz dopasowaniem komputerowo tworzonych obrazów do gry aktorskiej. Kolejnym światowym hitem była bajka dla dzieci Toy Story. Film ten powstał w 1995 roku, wyłącznie dzięki technologii CGI. Trójwymiarowe postacie zachwyciły widownię na całym świecie.

Jak działa CGI w filmach?

CGI bardzo ułatwiło pracę operatorów kamer i montażystom. Plan stał się też bezpieczniejszy. Wiele efektów specjalnych powstaje przez komputerowe generowanie obrazu. To także większe możliwości dla scenariuszy filmowych. Dziś stworzenie nowego świata w filmie możliwe jest w ciągu kilku dni. Do obróbki filmu nie trzeba przewijarek, kleju i setek szpul. Wszystko zapisywane jest cyfrowo, co dodatkowo upraszcza pracę. Filmy oparte na obrazie komputerowym są w tej formie zapisywane od podstaw. Tworzone jest tło i wszystkie jego elementy. Pod uwagę bierze się natężenie i kąt padania światła. Mając w pełni przygotowaną postać, w studio ustawia się kamery. Generowany komputerowo obraz filmu oddaje wtedy efekt 3D. Na samym końcu postać wprawiana jest przez animatora w ruch. Animatorem jest w tym przypadku aktor. Ubrany w specjalny kombinezon, podpięty jest do urządzeń i czujników sprzężonych z kamerami. W ten sposób rejestruje się ruch aktora. Także jego mimikę oraz naturalne odruchy ciała. Obraz trafia do dalszej obróbki cyfrowej. Nakłada się na niego komputerowo generowaną postać.

Jaki obraz można wygenerować za pomocą CGI?

Inny film Stevena Spielberga udowodnił, że CGI nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Jakość zależy wyłącznie od umiejętności programistów i montażystów. Na drodze stoi jeszcze technologia. Nikt już nie ma wątpliwości, że komputery mogą coraz więcej. Już dziś filmy tworzone w CGI są niezwykle realistyczne. Wygenerować komputerowo można każdy film. Można go także przerobić i poprawić jego parametry. W filmach wykorzystywane są także twarze stworzone przez sztuczną inteligencję. Rozwój CGI wydaje się nieograniczony. Technologii obrazów generowanych komputerowo używa się także w TV. Z pewnością nie są tak zaawansowane, jak w filmach, służą jednak innemu celowi. CGI wydaje się przyszłościową branżą. Zatrudnienie znajdą tu wszyscy pasjonaci nowoczesnych technik filmowych. To także wymarzona praca dla programistów.

Praca przy filmie — operatorzy, programiści, statyści

Praca przy filmie to nie tylko siedzenie przy komputerze. Wiele filmów powstaje wciąż w realnej scenerii. Począwszy od seriali, po filmy trafiające do kin. To CGI wykorzystuje się w znacznie mniejszym stopniu. Na tradycyjnym planie filmowym wciąż króluje reżyser. To on spełnia wizję wytyczoną w scenariuszu. Zdjęcia na planie filmowym robione są z różnych ujęć. I pośród różnych scenerii. To praca dla specjalistów w branży filmowej. Pierwsze skrzypce gra reżyser i producent. Na planie zatrudnienie znajdzie też:

  • operator obrazu;
  • montażysta;
  • scenarzysta;
  • scenograf;
  • realizator dźwięku;
  • operator światła;
  • aktor.

Należy przy tym pamiętać, że to tylko najważniejsi w ekipie. Na planie filmowym zatrudnienie znajdują też ekipy techniczne, asystenci i kierowcy. Wielkość zatrudnienia idzie tu w parze ze znaczeniem kręconego materiału. Wskazane zawody związane z filmem wymagają doświadczenia i umiejętności. Nie każdy bowiem może zostać wybitnym operatorem kamery. Osoby uzdolnione mają jednak możliwość kształcenia się w tym kierunku. Jedną z uczelni przygotowujących do pracy w branży filmowej jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Ukończyło ją wiele gwiazd polskiej kinematografii. Niektóre nazwiska znane są na całym świecie. Za studiowaniem w Łodzi przemawia wiele innych argumentów. Najważniejszym z nich jest fakt, że Łódź to miasto akademickie. Dostosowane do pobytu studentów z Polski i ze świata. Przyszli filmowcy na pewno znajdą tu kąt do spania, jak i pracę. Miasto kusi nowoczesnymi osiedlami i zabytkowym centrum. Praca w Łodzi — polskim Hollywood jest dostępna niemal od ręki. W wielu branżach. Przyszli filmowcy mogą próbować swoich sił w redakcjach regionalnych TV. Alternatywą pozostaje duża baza ofert pracy w innych branżach. W Łodzi można wkroczyć w świat aktorstwa także z ulicy. Kręci się tu dużo filmów. Do obsady w filmie często poszukiwani są statyści.

Czy opłaca się zostać statystą w filmie?

Statysta to aktor, którego rola na planie najczęściej pozostaje minimalna. Wraz z innymi statystami tworzy tło do inscenizowanych wydarzeń. Niekiedy ma do odegrania drobny epizod. Są to osoby spoza ekipy filmowej. Uczestniczą w zdjęciach od kilku godzin do kilku dni. Ich wynagrodzenie wypłacane jest najczęściej w formie dniówki. To szybki sposób na pracę i zagranie epizodu w filmie. Dowiedz się jak zostać statystą. Jest na to kilka sposobów. Ogłoszenia o pracy na planie filmowym często pojawiają się przed produkcją. Zamieszczane są przez agencje rekrutacyjne. Niekiedy są stawiane wymagania dotyczące wzrostu, czy płci. W przewadze jednak praca statysty na planie filmowym kierowana jest do wszystkich.